Czy w przypadku fotografii reklamowej i produktowej zawsze potrzebne będzie Ci studio z profesjonalnym sprzętem typu lampy studyjne, softboxy, strumienice, systemy zawieszenia tła itd.?
Dzisiaj na przykładzie fotografii kwiatów wykonanej przeze mnie na szafce przy biurku pokażę Ci, że możesz poradzić sobie domowymi sposobami. To, czego potrzebujesz poza aparatem i statywem to przede wszystkim Twoja wyobraźnia, jeszcze przed wykonaniem zdjęcia. Zaplanuj, co chcesz uzyskać i działaj…
Poniżej widzisz efekt końcowy pracy, którą za chwilę dla Ciebie opiszę.
Do wykonania fotografii będziesz potrzebować:
- aparat z możliwością ustawień manualnych i stabilny statyw (można też aparat ustawić na szafce, stołu, na książkach)
- dowolny kwiat/kwiaty (można przynieść ze spaceru)
- wazonik do umieszczenia kwiatka
- kawałek pustego blatu w neutralnym kolorze np. białym lub szarym, ewentualnie blat można pokryć białym papierem do pieczenia lub brystolem
- coś, co oprzesz o ścianę końcu blatu i do czego przyczepisz folię aluminiową – można też pokombinować z przyczepieniem folii do ściany, ale uwaga na uszkodzenia farby
- latarkę (najlepiej z niebieskim światłem)
- opcjonalnie program do cyfrowej obróbki fotografii – typu Photoshop (dla aparatów pełno klatkowych)
Uwaga: zdjęcia najlepiej wykonywać w RAWach ze względu na dalszą obróbkę
Wykonanie: Kwiat (tutaj biały goździk) umieściłam w niewielkim wąskim wazoniku tak, aby jego łodyżka mocno wystawała do góry (wazonik nie miał znaleźć się na zdjęciu) i postawiłam na białym blacie szafki (może to być stół lub blat kuchenny). O ścianę, do której dotykała szafka, oparłam dużą deskę do krojenia (kuchenną), do której przyczepiłam pogniecioną folię aluminiową. Kwiat odsunięty był od tego tła na ok 50 cm. Naprzeciwko kwiatka ustawiałam aparat na statywie i wykadrowałam obraz tak, aby uzyskać odpowiedni kard – kwiat razem z tłem, oczywiście bez widocznych braków folii aluminiowej po bokach. Tło z folii oświetlałam z lewej strony niebieską latarką ledową tak, aby nie świecić na kwiat (niebieskie odblaski w tle). Na kwiat i tło aluminiowe padało ciepłe (żółtawe) światło z zapalonej lampy sufitowej (żółte odblaski w tle). Ustawiłam wartość przysłony w aparacie na f/2,2 czas naświetlania wg wskazań światłomierza przy ISO 100 i ogniskowej obiektywu dla pełnej klatki 135 mm.
UWAGA: Im mniejszą wartość przysłony ustalicie (większy otwór obiektywu), tym bardziej bokeh (punkty światła w tle) będą przypominać koła. Ważna jest mała głębia ostrości.
O głębi ostrości możecie przeczytać tutaj
Schemat poniżej przedstawia ustawienie
Z powodu pracy na pełnej klatce, wykonałam 3 zdjęcia z przesunięciem punktu ostrości (do późniejszego złożenia za pomocą metody fockus stacking). W przypadku aparatów mało klatkowych nie ma takiej konieczności. Zdjęcia wywołane zostały w Camera RAW Photoshopa, ale można zrobić to w dowolnym programie do obróbki RAWów.
Zapraszam również na kolejne warsztaty fotografii makro i zbliżeniowej właśnie w tematyce kwiatów i kolorów – jak dobrze pójdzie w maju 2020 🙂
Nie bójcie się eksperymentować. Możecie inaczej ustawić oświetlenie, zmieniać obiekty. Fotografować przy świetle dziennym lub sztucznym. Dobrej zabawy 🙂
Katarzyna Maczyszyn
Chcesz otrzymywać od nas więcej takich informacji o fotografii bezpośrednio na skrzynkę pocztową? Prześlij nam swoje imię i nazwisko oraz adres email w poniższym formularzu.
Zapisz