Cyfrowa obróbka fotografii – konwersja fotografii ulicznej do B&W

W przypadku fotografii reportażowej często stosuje się konwersję do obrazu w skali szarości, zwanego potocznie fotografią czarno-białą (B&W). Takie pozbawienie fotografii koloru ma za zadanie uwypuklenie emocji zatrzymanych w kadrze i skupienie na nich uwagi widza.

Warto wiedzieć, że metody automatycznej, niezależnej od autora konwersji na B&W pociągają za sobą często utratę kontrastu niektórych ważnych elementów kompozycji. Obraz staje się „płaski” i bez życia. Z tego powodu warto znać sposoby umożliwiające świadome usuniecie koloru.

Przed konwersją należy fotografię kolorową odpowiednio przygotować – uwypuklić kontrast punktowy odpowiednich elementów – przyciemnić lub rozjaśnić zbyt ciemne i zbyt jasne fragmenty. Te zmiany najkorzystniej jest wykonać już na etapie wywoływania pliku RAW (obróbkę plików RAW pokazywałam np. tutaj)

Jednym z narzędzi, które dają nam dużo możliwości edycyjnych są Obliczenia (Calculations).

Na poniższym przykładzie możesz zobaczyć efekt jego działania.

fotografia i cyfrowa obrobka fotografii Katarzyna Maczyszyn

Narzędzie Obliczenia + maski

fotografia i cyfrowa obrobka fotografii Katarzyna Maczyszyn

Sama zmiana trybu na skale szarości

fotografia i cyfrowa obrobka fotografii Katarzyna Maczyszyn

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami od nas, wypełnij formularz poniżej:.

  Imię i nazwisko (wymagane)


  Adres email (wymagane)  Chcę otrzymywać od ArtPozytywnych artykuły i informacje dotyczące fotografii, organizowanych plenerów, spotkań i warsztatów na podany przeze mnie adres e-mail


  Zapisz

  Zapisz

  Zapisz

  Zapisz

  Zapisz

  Zapisz